петък, 22 март 2013 г.

 

Лекции и семинари на Петър Канев - учебна 2009-10 г. - Тематика 1 - гражданско участие - звукозапис

                            
Тук публикуваме звукозаписа от лекциите и семинарите в свободно-избираема дисциплина “Култура на бъдещето. Проекти и практики на устойчиво развитие” в специалност културология на СУ “Св. Климент Охридски” за учебната 2009-10 г. Студентите могат да слушат лекциите и семинарите, които са пропуснали, участниците в семинарите могат да чуят как са говорили на тях, всеки, който се интересува от темата би могъл да се образова он-лайн, а онези, които обичат радиото, могат да ги слушат като радио-предавания
Специалността Култура на бъдещето обхваща три големи тематични блока –

  1. гражднаско общество и гражданско участие,
  2. наука на бъдещето и
  3. устойчиво развитие и екологизъм
На тази страница публикуваме звукозаписите от първия тематичен блок – гражданско участие:
Тема 1: Алтерглобализъм
Презентация за алтерглобализма на студента Мария Мастрафчиева:
Семинар-дискусия с участието на Петър от Индимедия
Тема 2: Граждански мрежи в България
Лекция на Петър Канев за гражданските мрежи в България

Семинари-дискусии “Култура на бъдещето” по тема 1 - Гражднаско участие

                            
Семинар-дискусия с участието на Надежда Максимова (Да спасим Иракли!) и Вера Петканчин (Граждани за Рила)
Презентация на Йорданка Динева (БФ Биоразнообразие и коалиция За да остане природа в България)
Семинар-дискусия с участието на Йорданка Динева (БФ Биоразнообразие и коалиция За да остане природа в България) и Андрей Ковачев (Сдружение за дива природа Балкани и ПП Зелените)
   
   
       
           

Лекции и семинари на Петър Канев - учебна 2009-10 г. - Тематика 3 - Екологизъм и устойчиво развитие - Част 1 - звукозапис

           
               
Екологизмът е философско и идейно течение в съвременната мисъл, практика и начин на живот, една от новите парадигми, свързани с културата на бъдещето. За съжаление теоретичната му основа и историята му са слабо познати в България. Дисциплината Култура на бъдещето се стреми да компенсира този съществен пропуск в българското образование и наука.
ЕКОЛОГИЗЪМ
Екологизъм: звукозапис от презентацията на студента Томислава Гецова за филма “Боговете сигурно са полудели” и първа част от лекцията на Петър Канев за екологизма:
Звукозапис от презентацията на студента Румяна Каишева за филма “Модерни времена” на Чаплин:
УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ:
Звукозапис от втора част на лекцията на Петър Канев за екологизма и права част за устойчивото развитие:
Юлия Йорданова от CVS-България разказва за еко-центъра в село Влахи:
ГМО: звукозапис от презентацията на студента Павлина Недева:
За екологията на бита (известна и като “ГОЛЕМИТЕ малки промени, които можеш да направиш в живота си“) разказват Калин Ненов и Петър Канев:
Пародия на реклама за антидепресанти - из блога на Николай Цветков - http://tsvetkov.be
                               
                January 21st, 2010 |                 Tags: CVS-България, АНАЛИЗИ, ЕКОЛОГИЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ, ЕКОЛОГИЧНИ СЪВЕТИ, ЗЕЛЕНА ИСТОРИЯ,

 

Програма за пътуващия семинар до Чипровци-Белоградчик-Вършец-Желен

Място за бъдеще
МЯСТО ЗА БЪДЕЩЕ
програма на пътуващ семинар ПРЕЗ МЕСЕЦ МАЙ
в Белоградчик, Чипровци, Вършец и село Желен
Маршрут и програма по дни:
Първи ден (15.05.09):
7,30 – 7,50 – 11,00 часа - Маршрут София – Белоградчик.
Сборен пункт – паркинга на бул. Евлоги Георгиев, пред националния стадион Васил Левски.
11,00 – 12,45 часа – Настаняване и обяд и свободно време в къщи за гости и в семейни хотели в Белоградчик.
13,00 – 14,00 часа Среща пред ТИЦ с общинска администрация на Белоградчик, с цел разяснения за кандидатурата за 7-те нови чудеса на света, както и предоставяне на информация за спечелената награда за екорегион през 2008 г.
14,00 – 19,00 часа – Обиколка на Белоградчишките скали и крепостта „Калето“. Преминаване през екопътеката с посещение на пещера Лепница (единствената пещера от червен пясъчник, всички останали са с варвиков произход) и посещение до с. Чифлик на екокъща, строена по традиционна технология с рециклирани материали от арх. Георги Георгиев. Водач на групата Тошко Тодоров директор на природонаучния музей в Белоградчик.
20,00 часа – Официална вечеря в хотел „Скалите“ и среща с кмета на Белоградчик и общинския отговорник по туризма в района. Вечерята ще бъде предварително договорена и организирана. Участниците си поемат разноските по вечерята. Очаквана стойност на вечерята 15-30,00 лв.
Втори ден (16.05.09 събота):
9,00 – 14,00 часа – Посещение на буферната зона на Биосферен резерват Чупрене. Участниците ще могат да се запознаят с уникалната природа на Западна стара планина, както и да видят отблизо част от биоразнообразието на Биосферен резерват Чупрене. Водач Тодор Тодоров – Белоградчик.
14,00 – 15,30 часа – Обяд в хижа Горски кът. Предварителна заявка трябва. Участниците си поемат разходите за храна. Очаквана стойност около 8-15,00 лв.
16,30 – 18,15 часа – Прибиране в Белоградчик – свободно време.
18.30 часа - Посещение на новоизградения екокомплекс в махала Фалковец - Хан мадона. Демонстрация на възможностите за развитие на туризма и внедряването на екологични технологии в хотелиерството. Обяснения за изградената биолагуна за пречистване на отпаданите води на комплекса, слънчевите колектори на хотела.
19, 30 – 22,00 часа - Вечеря в хан Мадона. Стойността на вечерята се поема от участниците. Очаквана себестойност 10 – 20,00 лв.
22,30 часа – прибиране с автобус в хотелите и къщите за гости в Белоградчик
Трети ден (17.05.09 неделя) :
08,00 – 10,30 часа – Пътуване до Чипровци, спиране на каньона на село Митровци и наблюдение на местен ендемит „Riamonda Serbica”.
10,30 – 11,00 часа – Посещение на Чипровския манастир.
11,00 – 12,30 часа – Посещение на училището по килимарство и демонстрация на тъкане на чипровски килими, възможност за закупуване на сувенири и килими. Туристическа беседа за потенциала на района пред музея и църквата, посещение и на двата обекта. Среща с отец Захари. През цялото време с групата ще бъде и местния отговорник по туризма към общината – Йорданка Замфирова
12,45 – 14,00 часа – обяд в Чипровци в къща за гости Турлаците. Вероятна среща с кмета на Чипровци. Обяда се поема от участниците. Ориентировъчна стойност 10 – 15,00 лв.
14,00 – 18,00 часа - Преход през Чипровската еко-пътека и посещение на Чипровския водопад. Почистване на екопътеката на връщане. На връщане спиране на останките на Гушовския манстир (местната света гора) пиене на чай и дегустация на местни сирена от краве овче и козе сирене и баница. Дегустацията се поема от организаторите.
18,00 часа – Кметицата на с. Бели Мел икса да ни заведе до църквата на селото. Ако ни остане време ще е добре да отидем, селото ни е на път.
18.00 – 18.30 часа - Пътуване до винарна Лопушна
18.30 – 20.30 часа - Дегустация на вино и мезета във винарна Лопушна. Вечеря с местни кулинарни продукти и храни - Стойността на дегустацията и на вечерята се поема от организаторите от проект Място за Бъдеще. Дегустацията и вечерята се поема от организаторите.
21,00 часа – настаняване и нощувка в гр. Вършец. Почивна станция Промишлено строителство. Свободна вечер
Четвърти ден (18.05.09 понеделник):
8.30 – 10.30 часа - Закуска. Отпътуване, посещение на Клисурския манастир. Закуската се поема от организаторите.
10.30 – 11.30 часа - преминаване през южната част от ПП Врачански балкан спиране за снимки, обяснения за защитената територия, туризма който се практикува там, както и неусвоените възможности. Лектори от БААТ.
13,00 – 14,00 часа – Обяд в с. Желен. Поема се от участниците. Стойност 10,00 лв.
14,00 – 18,30 часа – Посещение на с. Желен, демонстрация и практика на открито на еко-земеделие и др. екологични практики. Участниците ще могат да вземат участие в дейностите извършвани през този сезон.
18,30 – 20,00 часа – Прибиране в София
NB: Местата за участниците са ограничени, краен срок за записване 13.05.2009 г.
(сряда)
Моля, ако има желаещи да нощуват заедно в една стая или легло, да информират организаторите още при записването.
Организаторите поемат пътните разноски и нощувките, участниците се налага да покрият всички други разходите по време на пътуващия семинар, в това число за храна, напитки и вход на туристически обекти, а също и заплащане на екскурзоводи и водачи.
Моля, вегетарианците да уведомят организаторите предварително.
Моля, участниците да предвидят и да носят със себе си, топли и подходящи дрехи и обувки за преход в планината, а също и дрехи удобни и подходящи за работа. Възможно е да може да се ползват минералните извори в гр. Вършец.

April 17th, 2009 | Tags: КУЛТУРА НА БЪДЕЩЕТО СУ, КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, Курс за БАКАЛАВРИ в ФФ на СУ, МЯСТО ЗА БЪДЕЩЕ В ЧИПРОВЦИ, Място за бъдеще, НОВА КУЛТУРА И ДУХОВНОСТ, ОБРАЗОВАТЕЛНИ КАМПАНИИ, ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ, ПЪТУВАЩ СЕМИНАР, ПЪТУВАЩ УНИВЕРСИТЕТ, УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ, алтернативен туризъм, Белоградчик, Българска асоциация за алтернативен туризъм (БААТ), Департамент Масови комуникации на НБУ, Нов български университет, Устойчив туризъм, Чипровци | Category: - Заедно, - НБУ: партньори, - СУ: културолози, 3. Д Н Е В Н И К, 5. УНИВЕРСИТЕТЪТ | Subscribe to comments | Leave a comment | Trackback URL

One Response to “Програма за пътуващия семинар до Чипровци-Белоградчик-Вършец-Желен”

  1. 1
  2. June 18th, 2009 at %23:%Jun
  3. Всичко беше чудесно!

15-18.05.2009: Пътуващ семинар Белоградчик – Чипровци – Вършец – Желен: пътепис

Предлагаме ви кратък разказ за пътуващия семинар, който организирахме в средата на месец май по проект “Място за бъдеще”.
Пътуващ семинар в Западна Стара планина
От 15 до 18 май студенти от СУ „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, заедно с техни преподаватели и екипа на „Място за бъдеще“, имаха възможност да посетят района на Западна Стара планина и да го видят по един нов и нестандартен начин.
Къщата на арх. Г. Георгиев
През първия ден студентите посетиха уникалната къща на арх. Георги Георгиев в с. Чифлик. Къщата се строи по технология, подобна на традиционна българска, със собственоръчно пресовани непечени кирпичени тухли и местни работници, обучени да градят по този уникален начин от самия стопанин. С чувство за детайл и голям естетически усет архитект Георгиев е вградил в нея и рециклирани материали. Най-голямо впечатление прави ефектният й покрив, озеленен с треви и сукулентни растения, сред които човек може да седне и да се наслаждава на приказната гледка към Белоградчишките скали.
Следобед студентите се разходиха из Белоградчик и се срещнаха с Радослав Митов от местния Туристически информационен център, който разказа интересни факти за града и кандидатурата на Белоградчишките скали в класацията за Новите седем чудеса на света. Стана ясно, че регионът на Западна Стара планина е спечелил награда за екорегион през 2008 г.
В пещера Лепеница
Късния следобед участниците в семинара поеха на разходка край Белоградчишките скали. По криволичещата екопътека те стигнаха до пещерата Лепеница (единствената пещера от червен пясъчник), като междувременно не пропуснаха да заснемат заобикалящите ги природни красоти.
Изморени, но доволни, участниците приключиха програмата за деня в хан „Мадона“. В уютната механа в махала Фалковец те опитаха традиционни за региона ястия, сготвени и поднесени с майсторлък.
В резервата Чупрене
Сутринта, натоварени на две “Чавдарки” и една “УАЗка”, след много друсане и смях участниците стигнаха до биосферен резерват Чупрене (включен в списъка на ЮНЕСКО). Оттам една част от групата предприе опознавателна разходка из местността. По-смелите (и подготвени за туризъм) тръгнаха на поход в резервата с крайна цел връх Миджур, но не по утъпканите туристически пътеки. По този предизивикателен маршрут гид им беше Тодор Тодоров (директор на природонаучния музей в Белоградчик), който сподели своите завидни познания за местната флора и фауна. Опитните гидове от БААТ, Михаил Михов и Любена Константинова, споделиха ценен опит с участниците в прехода – за ориентирането в гориста местност, за движението на групи в планината, за използването на GPS и за най-общите правила за безопасно движение по планински терен. След няколко вълнуващи часа, прекарани в резервата, всички се зарадваха на вкусния обяд в хижа „Горски рай“.
Биолагуната във Фалковец
Вечерта участниците отново прекараха в хан „Мадона“. Този път те разгледаха целия комплекс, заедно със соларните панели и уникалната инсталация за пречистване на отпадните води, включваща биолагуна и малко изкуствено блато. Собственикът на комплекса сподели плановете си за развитие: намерението му да изгради база за по-нискобюджетен туризъм за любители на бивакуването на открито и дългите преходи в Балкана.
По време на пътуващия семинар участниците нощуваха предимно в къщи за гости, собственост на местни жители. Така те успяха още по-пълно да се потопят в атмосферата на региона, да придобият един „поглед отвътре“ на местните нрави и начин на живот.
Рано сутринта на третия ден бе посетена крепостта „Калето“, за чиято история, започваща още от римско време, разказа д-р Петър Канев. Там студентите видяха и най-известните скални фигури, за които се носят различни местни легенди.
Следващата спирка в програмата беше каньонът на село Митровци, като по пътя, използвайки сменящите се планински пейзажи, арх. Мартин Микуш изнесе първата част от уводната лекция за пермакултура. По време на кратка крайпътна почивка архитект Микуш онагледи лекцията с примери за монокултурното земеделие и пренебрегваното богатство на естествения природен баланс на почвата.
В една от най-приятните спирки по пътя Георги Стефанов запозна участниците с уникалното цвете Ramonda Serbica, което вирее само в този район и има способността да „възкръсва“ след дълго засушаване.
След този терциерен реликт дойде ред и на Чипровци и тамошното училище по килимарство. За вековните традиции на чипровските килими и техниките на багрене с естествени материали ни разказа дългогодишната килимарка Юлка. Някои от студентите дори седнаха зад становете и получиха първия си урок по тъкане. Магията на чипровските килими и дивната природа са докарали и доброволци отвъд океана – в общината помага девойка от Охайо, пратена от Корпуса на мира.
Сърдечно посрещна участниците и отец Захари от чипровската църква „Св. Възнесение“ близо до килимарското училище. Той разказа за историята на църквата и града, като сподели и свои лични мисли относно бъдещето на района.
За състоянието на туризма в града участниците можаха да отсъдят и на обяд в къща за гости „Торлаците“, където им бяха поднесени традиционни местни гозби
Следобeдът беше прекаран край останките на Гушовския манастир (17 в.), където всяка година на 6 септември местните правят трапеза-курбан. Д-р Петър Канев изнесе кратка лекция за намиращите се в близост оброчни кръстове – интересна практика, изпълнявана главно за плодородие или изцеляване на хора. На открита трапеза се дегустираха местни сирена и баница.
На четвъртия ден групата потегли в посока София през южната част на природен парк „Врачански Балкан“. По пътя Михаил Михов от БААТ разказа за възможностите на този край за планинарство и туризъм, а Мартин Микуш изнесе втората част от лекцията си по пермакултура и продължи темите за баланса между човек и природа с кратка лекция на тема териториално планиране, развитие на транспортна инфраструктура и посоката, в която е поела индустриалната цивилизация.
Последната спирка на пътуващия семинар беше екофермата в село Желен, община Своге. Участниците бяха посрещнати от младия и усмихнат Филип Кирилов, развиващ биоземеделие с помощта на доброволци от цял свят. До дома на Филип в по-отдалечената част на селото някои от студентите стигнаха на коне, които домакинът им отглежда. Той разведе участниците из фермата и им разказа за различните растителни и животински видове, които отглежда по напълно естествен и екологичен начин. Накрая участниците имаха възможност да се убедят и в отличните вкусови качества на продукцията му.
На връщане настроението в автобуса беше приповдигнато, участниците в семинара си спретнаха импровизирано радиопредаване с водещ арх. Мартин Микуш. По микрофона повечето от тях споделиха приятните си впечатления от изминалите 4 дни и си пожелаха отново да посетят тези незабравими места.
А това са линковете със снимките, които участниците ни предоставиха. Приятно разглеждане!
http://picasaweb.google.com/place.for.future - галерията в Пикаса на проект “Място за бъдеще”
June 25th, 2009 | Tags: Ramonda Serbica, Георги Стефанов, ЕКОЛОГИЧЕН МЕНИДЖМЪНТ - НБУ, КУЛТУРА НА БЪДЕЩЕТО СУ, КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, МЯСТО ЗА БЪДЕЩЕ В ЧИПРОВЦИ, Място за бъдеще, НОВА КУЛТУРА И ДУХОВНОСТ, ОБРАЗОВАТЕЛНИ КАМПАНИИ, Петър Канев, ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ, ПЪТУВАЩ СЕМИНАР, ПЪТУВАЩ УНИВЕРСИТЕТ, СТАЖ, УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ, алтернативен туризъм, арх. Георги Георгиев, арх. Мартин Микуш, Белоградчик, Биолагуна, Българска асоциация за алтернативен туризъм (БААТ), винарна Лопушна, Гушовски манастир, д-р Михаил Михайлов, Департамент Икономика и бизнес-администрация на НБУ, доц. Събина Ракарова, Западна Стара планина, Йорданка Замфирова, крепост "Калето", къща за гости "Торлаците", Любена Константинова, Михаил Михов, Никола Николов, Нов български университет, община Чипровци, отец Захари, пещера Лепеница, Радослав Митов, с. Желен, сдружение Тринога, село Желен, село Митровци, Тодор Тодоров, Управление на туризма, Устойчив туризъм, Фалковец, Филип Кирилов, хан "Мадона", чипровски килими, Чипровци, Юлия Игнатова | Category: - Заедно, - НБУ: партньори, - СУ: културолози, 3. Д Н Е В Н И К, 5. УНИВЕРСИТЕТЪТ | Subscribe to comments | Leave a comment | Trackback URL

30.04.-02.05.2009 - село Влахи: Пътуващ семинар за културолози : “Българската птица Феникс на село”

Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Философски факултет, Катедра Теория и история на културата, бакалавърска програма по културология
Култура на бъдещето: проекти и практики на устойчиво развитие
Вътрешен стаж за студенти от ІІІ и ІV курс към университетския партньорски проект за гражданско участие и устойчиво развитие „Място за бъдеще
ръководител: д-р Петър Канев и екип на Място за бъдеще, с помощта на CVS-България
Пътуващ семинар на тема

Българската птица Феникс на село.

Възможно ли е българското село от руините да възкръсне като средище на култура на бъдещето?

Записване - по желание.
Отговорник за записването за участие в семинара – Виолета Кръстева.
Възможно е да се запишат и студенти и доброволци, които не са записали вътрешна практика „Култура на бъдещето“ по проект „Място за бъдеще“, но с предимство в семинара ще бъдат включени стажантите-културолози.

Целта на вътрешния стаж “Култура на бъдещето” по проекта “Място за бъдеще” е да запознае студентите кулутуролози на живо и на място с новите социални и културни явления в България, които бяха разгледани в свободно избираемата дисциплина “Култура на бъдещето”.

Проектите за устойчиво развитие ще бъдат демонстрирани като практика, а новият начин на мислене и осъзнаване на света ще бъде демонстриран като част от реална човешка дейност.

Именно в тази връзка са предвидени и двата пътуващи семинара за културолози - този на село Влахи от 30 април до 2 май, и този до общините Чипровци и Белоградчик и до село Желен от 15 до 18 май.
Какво представялава село Влахи и защо да го посетим?
В българската история село Влахи е известно като родното място на Яне Сандански
.
Климатът, определян като българското Средиземноморие, способства за уникалността на целия район на Кресненския пролом.
На неголяма надморска височина по долината на Струма прониква топъл беломорски въздух, а от върховете на Пирин и Рила - кристално чистият въздух на планината. Тази среща на топлината и снега дава живот на изключително разнообразен и уникален растителен и животински свят, който с хилядолетия е в естествена взаимовръзка със света на човека.
Някога Влахи е било голямо и проспериращо село. Богатите възрожденски къщи, характерни за пиринския край, днес обаче са в развалини. Огромната базилика “Свети Илия”, издигната в село Влахи през ХІХ век, е в ремонт, с бетонни стъбове, изляни доникъде, защото са свършили даренията за ремонта.
Какво се е случило с това възрожденско селище, което дълго време е било и средище на революционна дейност на ВМРО, чак до 1947 г.?
През 1948 г. местните хора отказват да дадат земята и стадата си за национализация и за кооперативи. Част от тях отказват и да се запишат като македонци вместо като българи при преброяването.
Репресиите не закъсняват, но лудите глави от Влахи организират партизанско движение срещу режима и излизат отново като хайдути в планината - т.нар. горяни. Така репресиите, характерни за цяла България по това време, във Влахи прерастват в истински терор с много жертви и с много затворници и като резултат - в пълна разруха на селото. Дълги години тече умишлена кампания за заличаване на село Влахи от картата на България - дори и днес трудно ще го намерите на повечето карти. Всякаква възможност за развитие и за инфраструктура е спряна. И днес пътят до там е черен и трудно проходим в лошо време. Едно изгоряло, мъртво село…
Какво по-подходящо място да си поставим въпроса възможно ли е едно мъртво село днес да възкръсне отново от пепелищата, подобно на птицата Феникс?
Защото именно това става в село Влахи. С помощта на CVS-България и на други организации и отделни личности в селото се изгражда Училището за природа. Една от многото разрушени класически възрожденски къщи е закупена от настоятелството за бъдеща сграда на училището
.
Сградата е възстановена в някогашния вид по стара възрожденска строителна технология - гредоред, кирпич, замазка с глина и слама, каменна ограда… И всичко това - с доброволчески труд на много млади, на години или по дух, ентусиасти! И такова нещо можело да стане в България! Защо не знаем за него? Сега е моментът да отидем и да научим, като се запознаем с дейността на училището на живо. А как по-добре да се запознаем с тази дейност от начина, който предлага пътуващият семинар - всеки от нас лично да се включи в нея.
Защото именно това място, което дълго е било гробница на безвъзвратно отминалото, днес има възможност да се превърне в творческа работилница на бъдещето - на едно бъдеще, което черпи силите си за възкресение от отсечените корени на миналото.
И именно тук е мястото проектът Място за бъдеще да се включи с обучение за основните философски принципи и практиките на движението за перма-култура.
Философските основи на движението са свързани с произведенията на Рудолф Щайнер. Щайнер ни насочва към едно цялостно преосмисляне на културата на отношението между човешките общности и обкръжаващата ни природна среда. Той ни насочва да търсим изгубеното знание на предците си как да оптимизираме баланса и вписването на човешката общност в природната среда… Перма-кулутарата е проектиране на човешката среда с минималма намеса и максимално оползотворяване на естествените природни закони в собственото ни местообитание.
Какво правихме досега и какво ще правим в началото на чудния месец май в село Влахи?
Тъй като Училището за природа готви на 1 май фестивал на костенурката, студентката от 4. курс културология Гергана Костуркова бе подготвила сказка за вярванията, свързани с костенурките в българската традиционна култура, в съпоставка с подобни вярвания от други митологии и култури. Гергана вече разказа своите проучвания на доброволците в Училището за природа в село Влахи.
Предстои Гергана отново да запознае с разказа си и по-голяма аудитория на самия семинар на костенурката на 1 май, на който ще присъства дори холандският посланик.
Арх. Мартин Микуш беше поканил със себе си и двама англичани, които реализират принципите на перма-културата не в родната си Англия, а в … България.
Заедно с тях, след много спорове, арх. Микуш успя да демонстрира на практика как се извършва проектиране на градина според принципите на перма-културата.
Измерихме с компас и с канап две координати - координатата на слънцето и координатата на наклона, по който естествено се стича водата през градината.
Тези две координати трябваше да се съединят, за да образуват оптималната крива за бъдещите насаждения, така че те да имат максимално огряване от слънцето и максимално напояване по естествен път.
Дъгата на това оптимизиране бе премерена с жива верига от доброволци, които после се разположиха нагледно като храстчета и фиданки, за да зададат местата на бъдещите насаждения.
Постановихме мястото на пътечката между насажденията и най-удобните пространства за селскостопански труд, за хората, които ще се грижат за растенията.
След този идеален план, съобразихме нуждите на наличните растения, които бяхме закупили, и ги засадихме, така че да могат да растат и да се развиват с минимална човешка намеса.
Вечерите в село Влахи са топли и преспиването на палатки на двора е за предпочитане пред преспиването в спален чувал в къщата.
Тези вечери са и весели, сърдечни и сгряващи емоционално. Всеки човек става по-истински при завръщането в естествената му среда - природната.
Паленето на огън, печенето на наденички и на гъби на жарава, общата трапеза, на която се пеят пирински песни и се пият домашни вина - всичко това изпълва с радост, хармония, топлота и веселие.
В село Влахи могат да се разгледат и още уникални културни явления за България. На отсрещния склон срещу училището се намира развъдникът за каракачански овце и кучета и за карловска дългокосместа коза - типично български породи домашни животни.
Центърът е ръководен от сдружението SEMPREVIVA. Не е за препоръчване да попаднете сред 30 каракачански кучета, с овчари, които отказват да говорят с натрапници “от градот”. По тази причина ви съветвам да гледате развъдника само отдалече, тъй като от SEMPREVIVA изглежда са склонни да общуват с homo sapiens само по търговски въпроси.
Децата от развъдника обаче може да ви покажат смока и гущера, които са спасили от убийство и сега лекуват тежките им рани, нанесени от човека.
Малко по-нагоре по хълма се намира учебният център на Сдружение за дива природа “Балкани”, където може да се запознаете на живо с мечока Медо и с вълка Въчо.
Изобщо - записването на пътуващия семинар е уникален шанс да видите наиста ДРУГА БЪЛГАРИЯ. А пропускът му ще е неоценима загуба за всеки студент, който иска да научи какво е това култура на бъдещето и практики на устойчиво развитие в български условия. И за всеки човек, който иска да си спомни за собствената си емоционална и духовна цялост или който просто иска да се повесели с единомишленици и с различни хора насред Пирин планина.
Пътните разходи, закуски и вечери се поемат от проект „Място за бъдеще“ и от CVS.
ПРОГРАМА за пътуващ семинар в село Влахи, Креснеско, от 30 април до 2 май 2009 година
ръководител: арх. Мартин Микуш
отговорници за организацията на студентите, които ще пътуват:
Виолета Кръстева
Гергана Костуркова
30 април
9,00 – организирано отпътуване с бус, финансиран от Място за бъдеще – от Руски паметник
12,00 – пазаруване на провизии в Кресна
13,00 – пристигане в с. Влахи
13,00 – 14,30 – настаняване на палатки в двора или на спални чували в стаите на къщата на еко-училището в село Влахи
14,30 – 18,30 – запознаване с представителите на CVS и на настоятелството на училището и разпределяне на задачи по организацията на семинара и по организацията на събитието за костенурките на CVS, което ще се състои на 1 май. Подготвителни работи за събитието.
18,30 – палене на огън и подготвяне на вечерята, вечеря на свещи.
1 май
9,00 – 10,00 – закуска и кафе
11,00 – 12,00 – откриване на събитието за костенурката. CVS запознават официалните гости и участниците с историята, целите и перспективите на еко-училището в село Влахи. Гергана Костуркова разказва любопитни факти, свързани с поверието за костенурките в различни епохи и региони.
12,00 – 13,30 – събитието за костенурката продължава с различни интерактивни игри, ланд-арт фестивал и др. Доброволци от стажантите-студенти могат да се включат с помощ в събитията на CVS (според нуждите им) и работата им с гостуващите деца.
13,30 – 15,00 – обяд и разходка в селото. Поли от CVS разказва интересни факти от историята на селото (родното място на Яне Сандански) и за уникалните му климатични и биогеографски характеристики.
15,00 – 19,00 – работа по работни групи, координирана с арх. Мартин Микуш и представителите на CVS
19,00 – 20,00 – подготовка на вечерята
20,00 – 20,20 – в неформална обстановка по време на работна вечеря студент културолог разказва заедно с арх. М. Микуш предварително подготвен материал за философията на перма-кулутурата, за Рудолф Щайнер и др.
20,20 – вечеря на свещи и песни
2 май
8,30 – 9,30 – кафе и работна закуска
9,30 – 10,00 – студент културолог разказва за българските традиционни земеделски техники и ритуали
10,00 – 10,20 – арх. Мартин Микуш разказва за основните принципи на перма-културата и за проекта му експериментално да ги приложи в организацията на градината на еко-центъра в с. Влахи
10,20 – 13,00 – интелектуална и физическа работа в градината на къщата (садене на растения, подреждане на спирала на билките, друга работа на открито, в случай на неблагоприятни климатични условия: теоретични занимания)
13,00 – 14,00 – обяд
14,00 – 14,20 – студент културолог разказва за поверията, свързани с къщата в българската традиционна култура
14,20 – 14,40 – арх. Мартин Микуш запознава студентите с техниките, чрез които е построена къщата, техния смисъл и енергийна ефективност, както и с нуждата да се подобри и доразвие проектът за енергоефективност и самостойност на къщата
15,00 – 17,00 – представител на Сдружение за дива природа „Балкани“ води желаещите студенти до учебен център, в който се отглеждат вълци и мечка, и разказва на студентите за центъра и за характера и особеностите на животните, с които присъстващите ще се запознаят на живо. Групата вероятно ще има възможност да се запознае и с отглежданите там каракачански овчарски кучета, дългокосместа калоферска коза и рядък вид овца.
18,00 – след посещението при вълците и мечката се отпътува обратно за София. Арх. Микуш, който е ръководител, шофьор и архитект на групата, ще се опита да обиколи София по маршрут, който е необходимо да уточним, така че да е удобно прибирането на всеки.
April 22nd, 2009 | Tags: CVS, CVS-България, SEMPREVIVA, Гергана Костуркова, ЕКОЛОГИЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ, ЗЕЛЕНА КЛАСИКА, ЗЕЛЕНИ ДОБРОВОЛЦИ, КУЛТУРА НА БЪДЕЩЕТО СУ, КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, Място за бъдеще, НОВА КУЛТУРА И ДУХОВНОСТ, ОБРАЗОВАТЕЛНИ КАМПАНИИ, ПРАКТИКИ, ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ, ПЪТУВАЩ СЕМИНАР, ПЪТУВАЩ УНИВЕРСИТЕТ, СТАЖ, СТУДЕНТСКИ РАБОТИЛНИЦИ, УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ, арх. Мартин Микуш, български породи, ВМРО, горяни, каракачански кучета, каракачански овце, карловска дългокосместа коза, костенурки, перма - култура, пермакултура, перманентна агрикултура, Пирин, Рудолф Щайнер, с. Влахи, Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, село Влахи, учебен център, Училище за природа - село Влахи, Юлия Йорданова, Яне Сандански | Category: - Заедно, - СУ: културолози, 2. В И Д Е О дневник, 3. Д Н Е В Н И К, 4.АНАЛИЗИ и идеи, 5. УНИВЕРСИТЕТЪТ | Subscribe to comments | Leave a comment | Trackback URL

2 Responses to “30.04.-02.05.2009 - село Влахи: Пътуващ семинар за културолози : “Българската птица Феникс на село””

  1. 1
  2. ILIA:
  3. January 4th, 2010 at %14:%Jan
  4. Zdraveite shte vi popitam neshto Gopsodin Ili Gospoja. Dqdomi ima proekt za PALATKA ama neznaem na koi moje da go prodadem shte mojete li da ni pomognite da go prodadem tozi proekt i za vas shte ima pari samo neka se prodade. Pyrvo Za Mnogo Godini. I priqten Den i Uspeshna Rabota…
  5. 2
  6. petar:
  7. October 12th, 2010 at %14:%Oct
  8. Здравейте Илия. Дядо ви първо трябва да патентова проекта, ако вече не го е направил, да се поинтересува как се регистрира патента и да го направи. Едва тогава ще мож ед апродаде проекта си по подходящ начин.

Арх. Мартин Микуш проектира градината на село Влахи на обучението по перма култура

А беше Цветница:

Няма коментари:

Публикуване на коментар